Záda a v podstatě celé tělo reaguje na běžeckou zátěž. Ať jde o hobíka, experta, nebo středně pokročilého běžce, téměř každý po nějaké době přijde na to, že jej nějaká bolest začíná lehce obtěžovat, ne-li omezovat v jeho výkonech. Na facebooku …
Zdraví

V cíli maratonu i muž se srdcem mladé ženy
Muž s dlouhou hřívou, velkou bojovností a silnou vůlí. V 51 letech si Aleš Tvrdý v Praze zaběhl maraton. Oproti dalším tisícům běžců a běžkyň měl ale jednu odlišnost – transplantované srdce. „Lékaři mi řekli, že moje srdce pracuje jen na třináct procent, což je velmi nízký výkon. Podstoupil jsem tedy transplataci a dostal srdce mladé ženy. Pět let jsem se mu …

Alergie nemusí běžcům nutně vystavit stopku, dá se řešit
Konečně se oteplilo, vše se zelená a kvete, příroda v rozpuku vábí k běhu. Jenže ouha, toto období je spojeno i s nepříjemnými příznaky alergií na pyly či prach ve vzduchu. Místo pěkného zážitku se vám ucpe nos a pobyt venku se stává spíš utrpením. Dá se v těchto podmínkách sportovat? Závodit? A je vůbec alergie tak velký problém? Nevězí třeba jen v naší hla …

Běhejte svobodně. Minimalismus a běh naboso
Módní výstřelek nebo cesta ke zdravému běhání? Návrat k přírodě. Ke svobodnému, přirozenému běhání. To je motto trendu, který zasáhl svět. Běhání v botách s minimální podporou tlumení má údajně blahodárný vliv na pohybový aparát. ČLÁNEK KOUPÍTE V ONLINE TRAFICE ZA 9,90 KČ

Jak vybrat obuv. Nebo běhat bosí?
Trend vysoce odtlumených, masivních bot se vzduchovými nebo jinými polštáři pomalu, ale jistě ustupuje a stále více se prosazuje návrat k přirozenosti, a to k běhu naboso. Nebo alespoň skoro naboso. Opatrnější výrobci své nové modely ztenčují, ti odvážnější rovnou vyšli s botou-nebotou, nebo spíše gumovou ponožkou známou jako „pětiprsťáky“. …

Připravte si chodidla a vylaďte styl
Vyrazíte běhat po celodenním sezení, s měřičem tepu a hudbou v uších. Sledujete, zda jste ve správném tepovém rozmezí, a ani si nevšimnete, že se někde v těle začíná zvyšovat napětí, že je nějaká část přetěžována… ČLÁNEK KOUPÍTE V ONLINE TRAFICE ZA 9,90 KČ

Dostaňte tělo rychle do pohody
Po letošním větrném půlmaratonu cítíte každičký sval, nejen nohou. A zítra to bude o třídu horší. Co udělat hned a co den dva poté, abychom se rychle vrátili do fyzické i psychické pohody? Prohřátí svalů, následná studená sprcha či koupel nohou, správná strava, odpočinek, dostatečný spánek a třeba i další věci.

Pane doktore, jak jsem dobrej? Podstoupil jsem zátěžový test
Nasazuji si masku a popruhy s přístrojem a cítím se jako potápěč před sestupem do hlubin. „Jak se v tom dá při běhu dýchat?“ říkám si v duchu a vydávám se na běžecký ovál podstoupit originální zátěžový test pro běžce.

Jak správně dýchat? Zjistěte svůj plicní potenciál
Konečně přichází jaro a pro mnohé z nás to znamená i začátek další (nebo první) běžecké sezony. Jak jsem na tom po zimě, ptáte se sami sebe. Běžeckou formu si můžete otestovat na některém z prvních závodů. Jde sice o spojené nádoby, ale běžecká forma je věc jedna a zdraví věc druhá. Přemýšleli jste někdy o tom, že zajdete k lékaři a zkontrolujete si, jak jso …

Jsem "jen" nachlazený. Běhat či neběhat?
Mrazy polevily, zvedla se však vlna onemocnění horních dýchacích cest. Obyčejná rýma, nachlazení. Někdo nad tím mávne rukou a vydá se na běžecký trénink. „Vždyť zvýšenou teplotu nemám a závod snů se blíží,“ řekne si. Jiný si dá raději tréninkovou pauzu. Který ze dvou přístupů doporučit?

Jsem běžec radosti, říká sklepák Slovák
Dost bylo Branek, bodů a sekund. Tepovek. Ionťáků. A odpružené pryže v podrážkách. Aspoň na chvilku. Probudili jsme termíny jako radost, volnost. Podvědomí, sen. Poetika, úžas. A pořád se bavili o běhání. Poslyšte, jak ho vnímá a kam ho ve svém životě staví muž renesančního rozptylu Jan Slovák. Přinášíme vám ukázky rozsáhlého rozhovoru, který vyšel v čerstvé …

I při teplotách hluboko pod nulou se dá běhat
Českou republiku sevřely kruté mrazy. Běhat či neběhat i tehdy, když rtuť v teploměru klesá hodně pod nulu? Je třeba se omezovat ve fyzických aktivitách? A když už vyběhneme do extrémních podmínek, co nám pomůže lépe jim čelit?

Napřimte si páteř, na jaře vyběhnete bez potíží
Zima se překlenula do druhé poloviny a už možná přemýšlíte co dělat na jaře. Teď ještě máte možnost se na náročné teplejší období roku připravit tak, abyste sezonu absolvovali bez větších potíží. Zaměříme se na páteř, tzv. osový orgán. Její postavení a s tím související práce svalů trupu má totiž přímý vliv na postavení kloubů a práci svalů končetin. Více v …

Jak nepadnout s nemocí? V teplé zimě i mrazu
Okolo nás už zalehli i obvyklí držáci. Chrchlal a frkal vážně skoro každý. Čím posílit organismus v zátěžovém období, ještě navíc ve zcela atypických sezónních podmínkách, mezi které patří teplá zima, jaká donedávna vládla ve většině měst? Co udělat preventivně pro ochranu své kondice a zároveň se již připravit k plynulému a pomalému přechodu do předjarního …
Buďte vyrovnaní
Naše kolegyně fyzioterapeutka Dagmar Mostecká si přichystala vánoční dárek pro všechny, kteří chtějí ulevit sobě nebo svým blízkým. Více na letáku a stránkách www.bebalanced.cz.

Odpočinek, lék na naši únavu
Únava patří k jednomu ze sedmi hlavních příznaků, které pacienti nejčastěji jmenují svým lékařům během vyšetření. Když se v roce 1988 konala studie o únavě zkoumající 1 100 pacientů, 83% z nich uvedlo, že jsou unaveni každý den. V dnešní populaci považuje v průměru každý čtvrtý člověk únavu za svůj hlavní problém.

Wellness? Dělejte si dobře…
Well being. Anebo „uspokojení a pohoda z impulsů psychických i fyzických“. Či „harmonie těla, mysli i ducha“. A ještě možná takhle až stroze „racionální kontrola zdraví“, čili „chováte se tak, jak vám dělá dobře.“ Příjemný trend náročné doby. Jemu je věnována čtvrteční konference na Palestře, Vysoké škole sportu a tělesné kultury v Praze – Hostavicích. …

Načerpejte na podzim novou energii… v sauně i při běhu
Závoďáci v tom mají jasno. Po skončení podzimní závodní sezóny je třeba si odpočinout od běhání. Dva týdny pauzy a regenerace, pak se pomalu znovu vpravit do tréninku. Ale co hobík, který toho ve srovnání s profíky zase tolik nenaběhá? Naopak, běh je pro něj regenerací a odpočinkem od pracovního stresu.

Posilujte, ale neubližujte si!
S nastávající zimou a ubývajícím světlem se nám již tolik nechce vybíhat do sychravého počasí a do tmy. Zaryté běžce pravděpodobně neodradí vůbec nic, ti ostatní možná raději vyhledají aktivity pod střechou a v teple. V zimě se posiluje více než jindy přes rok. Jakých principů se přitom držet? Jakým způsobem je výhodnější posilovat a hlavně, jak se cvičením …

Léta běhám přes patu. Dělám něco špatně?
„Před dvacet let dopadám při běhu na patu. Nyní mi kamarád řekl, že si koleduji i zranění a měl bych změnit došlap na přední část chodidla. Co mi poradíte?“ Tak zněl dotaz, který nám minulý týden přišel do redakce. Přiznám se, že mi vyrazil dech. Někdo v pohodě běhá dvě desítky let a nyní znejistěl?