Ne, tentokrát nebude řeč o bojovnosti, odolnosti a závodnické odvaze, nýbrž o nejpracovitějším svalu lidského těla. My běžci už většinou dobře víme, jak se vypořádat s nataženým hamstringem nebo zánětem achilovky, ale srdce příliš neznáme. Jak ho vlastně ovlivňuje naše pravidelná vytrvalostní aktivita? A kdo z nás patří k rizikovým skupinám, u nichž při závo …
Zdraví

Objevte kouzlo běžeckého podzimu při víkendových kempech v Jizerských horách
Patříte mezi začátečníky, kteří podnikají první běžecké krůčky? Nebo naopak mezi ostřílené lovce osobních rekordů na maratonských tratích? Oběma skupinám jsou určeny podzimní běžecké kempy, které pořádá Aleš Tvrzník, kromě jiného i autor několika knih o běhání. Kempy se uskuteční v říjnu a listopadu v krásném prostředí Jizerských hor. Hostem jednoho z nich b …

Věčná debata aneb Nebude na té patě přece jen něco?
Pata, nebo špička? Téma tisíckrát vášnivě diskutované a rozebrané snad ze všech stran. Módní pohled říká, že většina lidí dnes běhá špatně, přes patu, a proto jsou zranění, že za to mohou především moderní technologické boty, kterých je nutné se zbavit a vyměnit je za minimalistické či dokonce raději běhat jen naboso. A naučit se konečně běhat správně, přiro …

Zátěžový test – ano, nebo ne? A k čemu vlastně?
Pro ty, kdo se rozhodli začít běhat, zůstává na startu mnoho otazníků. Jak rychle mám běhat? A jak dlouho? A mám běžet pořád stejně rychle? Podobně zkušenější běžec, který chce dosáhnout lepších výsledků a závodit s těmi nejlepšími, se ptá: Jak zrychlit? Kolikrát můžu trénovat, abych to vydržel? Někdo se chce řídit výhradně svými pocity, jiný je zase zastán …

Rok bojoval s boreliózou, v neděli otestuje formu v Běchovicích
Sympatický borec ideálních vytrvaleckých parametrů Tomáš Koutný (35 let) pracuje jako IT specialista. Začínal u orientačního běhu, několik let se věnoval středním tratím a nedávno si dokonce připsal ironmanský zářez. Největší boj mu ovšem přichystalo infikované klíště. Jeho roční trápení s boreliózou ješ …

Běžecké nohy v očích a rukou ortopeda
Statistiky ve sportu jsou někdy dost nemilosrdné. Vysílají sportovcům varovnou zprávu, že téměř 95% z nich si systematicky likviduje nosné klouby, úpony, šlachy a svaly. Zlomeninám někdy prostě nelze předejít, ale nepříjemným bolestem při nebo po běhu, natrženým či prasklým šlachám a úponům se mnohdy vyvarovat lze. Bez pravidelného servisu a kvalitních vlože …

Jak správně dýchat a netrpět
Běžíte závod. V první fázi jde vše dle představ, ale v půlce již začíná tuhnout svalstvo a ve finiši se před vás derou soupeři, jako by jim narostla křídla. Sotva popadáte dech a na svých fotkách po doběhu pak rozhodně nehledíte na uvolněný běh Usaina Bolta… Na vině je zejména nesprávný způsob dýchání.

Těžká nemoc jí zcela změnila pohled na běhání
Eva Nerušilová z Prahy dlouho hledala výmluvy proč neběhat. Přesto začala a běh jí učaroval. Jednoho dne však objevila na stehně zvláštní bulku. Byl to rakovinový nádor a šestatřicetiletá ředitelka Advokátní kanceláře musela podstoupit operaci a náročnou rehabilitaci. Celý život se jí převrátil naruby a nyní hledí i na běhání tak trochu jinak. …

Používejte tělo šetrně a efektivně, odmění se
Ať děláte své první běžecké krůčky, nebo jste zkušenými borci, jedno máme všichni společné – naše tělo. Pročtěte si desatero zdravého běhání z pohledu fyzioterapeutky a zkuste si sami odpovědět, kolik respektu vůči svému tělu máte.

Udeřily horké dny. Nenechte se vysmahnout jak treska
Přišla vlna veder. Tahle zpráva jistě každého z nás po těch chladných dnech potěší. Zároveň však může mnohým z nás způsobit vrásky. Hlavně těm, kdo rádi vyráží za zážitky z běhu. Jaké nebezpečí na nás číhá a jak se mu vyhnout?

13 nejčastějších bolestí a jak je řešit
Co běžec, to lazar. Alespoň tak by se mohlo zdát na základě ankety na facebookové stránce Běhej.com. V květnu jsme vás vyzvali, abyste uvedli, jaké zranění či bolístka vás trápí a brání vám ve běhu. Vybrali jsme třináctku nejčastějších a zde jsou pokyny, jak je řešit nebo dokonce jim předcházet. Každá nemoc, zranění či bolest jsou signálem k zamyšlení nad se …
Blíží se semináře o zdravých chodidlech a běžeckém stylu
Hned dva semináře s fyzioterapeuty můžete navštívit v nejbližším období. Centrum Fyzio Aktiv zve na 27. června. všechny běžce, triatlonisty i nordic walkery na seminář o práci s chodidly a nohama ke zvýšení jejich elasticity a stability a zlepšení dopadu a odrazu. Více na www.fyzioaktiv.cz. Výrobce sportovní obuvi Newton Running pořádá kurs již ve čtvrtek 21 …

Objevte skrytá tajemství končetin
Za život prý ujdeme vzdálenost ze země na měsíc a zpět. Někteří vytrvalci k tomu přidají oběh rovníku. Není divu, že jejich heroické výkony bývají občas vykoupeny špatným stavem chodidel a držením těla. Možná vás ale překvapí, že tělesné vady a nedostatky mohou souviset i s něčím dalším. S naším egem. Vlastní tělo nás tak odhaluje více, než si myslíme. "**ČL …

Běhejte zdravě, bolestem a zraněním lze předcházet
Záda a v podstatě celé tělo reaguje na běžeckou zátěž. Ať jde o hobíka, experta, nebo středně pokročilého běžce, téměř každý po nějaké době přijde na to, že jej nějaká bolest začíná lehce obtěžovat, ne-li omezovat v jeho výkonech. Na facebooku …

V cíli maratonu i muž se srdcem mladé ženy
Muž s dlouhou hřívou, velkou bojovností a silnou vůlí. V 51 letech si Aleš Tvrdý v Praze zaběhl maraton. Oproti dalším tisícům běžců a běžkyň měl ale jednu odlišnost – transplantované srdce. „Lékaři mi řekli, že moje srdce pracuje jen na třináct procent, což je velmi nízký výkon. Podstoupil jsem tedy transplataci a dostal srdce mladé ženy. Pět let jsem se mu …

Alergie nemusí běžcům nutně vystavit stopku, dá se řešit
Konečně se oteplilo, vše se zelená a kvete, příroda v rozpuku vábí k běhu. Jenže ouha, toto období je spojeno i s nepříjemnými příznaky alergií na pyly či prach ve vzduchu. Místo pěkného zážitku se vám ucpe nos a pobyt venku se stává spíš utrpením. Dá se v těchto podmínkách sportovat? Závodit? A je vůbec alergie tak velký problém? Nevězí třeba jen v naší hla …

Běhejte svobodně. Minimalismus a běh naboso
Módní výstřelek nebo cesta ke zdravému běhání? Návrat k přírodě. Ke svobodnému, přirozenému běhání. To je motto trendu, který zasáhl svět. Běhání v botách s minimální podporou tlumení má údajně blahodárný vliv na pohybový aparát. ČLÁNEK KOUPÍTE V ONLINE TRAFICE ZA 9,90 KČ

Jak vybrat obuv. Nebo běhat bosí?
Trend vysoce odtlumených, masivních bot se vzduchovými nebo jinými polštáři pomalu, ale jistě ustupuje a stále více se prosazuje návrat k přirozenosti, a to k běhu naboso. Nebo alespoň skoro naboso. Opatrnější výrobci své nové modely ztenčují, ti odvážnější rovnou vyšli s botou-nebotou, nebo spíše gumovou ponožkou známou jako „pětiprsťáky“. …

Připravte si chodidla a vylaďte styl
Vyrazíte běhat po celodenním sezení, s měřičem tepu a hudbou v uších. Sledujete, zda jste ve správném tepovém rozmezí, a ani si nevšimnete, že se někde v těle začíná zvyšovat napětí, že je nějaká část přetěžována… ČLÁNEK KOUPÍTE V ONLINE TRAFICE ZA 9,90 KČ

Dostaňte tělo rychle do pohody
Po letošním větrném půlmaratonu cítíte každičký sval, nejen nohou. A zítra to bude o třídu horší. Co udělat hned a co den dva poté, abychom se rychle vrátili do fyzické i psychické pohody? Prohřátí svalů, následná studená sprcha či koupel nohou, správná strava, odpočinek, dostatečný spánek a třeba i další věci.