Závodní boty s vysokým dropem a karbonovou deskou pro maximální efektivitu a návratnost energie přivedly mnoho borců ke světovým rekordům. Což byl tak silný argument, že dnes tyto boty mají na závodech i hobíci s velmi pochybnou fyzičkou. Kritici ale varují, že tuhá karbon …
Zdraví

Běh a výkon. A také neviditelný oxidační stres, zabiják zdraví
Pravidelně běháte, držíte se stravovacího režimu, spíte rozumně dlouho – ale stejně se nemůžete zbavit únavy, regenerace vázne, přes zdravý životní styl stále bojujete s nachlazením, a hlavně – jste si protivní i sami sobě? Možná to není jen věkem, pracovním stresem nebo počasím. Může za tím být oxidační stres – tichý a často přehlížený vedlejší efekt i jina …

Běh a kondice mozku. Jak to funguje? A co nedělat?
Už jste se někdy zamysleli nad tím, co dělá mozek, zatímco nohy polykají kilometry? Není to jen o endorfinech a vypnutí hlavy. Náš „šedý šéfík“ v té chvíli maká na plné obrátky – buduje si železnou rezervu na stáří, bojuje proti zánětům a učí se lépe zvládat informační smršť dnešní doby. Ale pozor, i mozek se dá přetrénovat! OBSAHUJE PODCAST …

Mitochondrie. Co se mění po čtyřicítce a jak si prodloužit kariéru
Jsem na trati svého oblíbeného maratonu, a přestože mám natrénováno, nohy dnes nějak nejdou. Dýchá se mi hůř, svaly rychleji tuhnou a tempo se drží o čtvrt minuty na kilometr níž než loni. Co se děje?!? Nic zvláštního — to jen moje mitochondrie dávají najevo, že už nefungují jako dřív. Je to konec s výkonnostním během?

Kloubní výživa? Po čtyřicítce nezbytností pro dlouhověké běhání!
Je vám čtyřicet a rádi sportujete? Pracujete fyzicky nebo si prostě jen užíváte aktivní životní styl? Vaše klouby při každém kroku, skoku či zvednutí nákladu tvrdě pracují. Aby vám mohly sloužit další dlouhá léta, je třeba o ně pečovat stejně jako o zuby či třeba pokožku. Právě pro takové účely vznikla kloubní výživa nové české značky HORA Supplements …

Jak na silový trénink: Zásady a tipy pro efektivní cvičení
Silový trénink je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zlepšit fyzickou kondici, zvýšit svalovou hmotu a zlepšit celkové zdraví. Tento typ tréninku je zaměřen na zvyšování síly a vytrvalosti svalů prostřednictvím zátěže, která překračuje jejich běžnou kapacitu. Správně sestavený silový trénink může vést k výrazným změnám ve vašem těle, ať už cvičíte pro este …

Káva podporuje výkon, to víme. Nová studie ale odhalila více
Pijte kávu, ideálně aspoň čtyři šálky denně. Budete zdravější, výkonnější a bříško vám poděkuje. To alespoň tvrdí nová studie o prospěšnosti kávy, která jde za rámec obecně známých faktů o vlivu kofeinu na výkon a výdrž. Tvrdí, že káva kromě toho pomáhá zlepšovat složení našich střev a tím podporovat imunitu a lepší vstřebávání látek ze stravy a tím urychlov …

Přepálit start a zbytek závodu "ubušit"? Koledujete si o malér, říká studie
Pokud míváte problém s odhadem tempa a ve druhé půlce závodu jdou vaše mezičasy prudce dolů, zvažte, zda to za to stojí ze sebe vždy a za každou cenu vymáčknout co nejvíc, nebo raději zvolnit či dokonce závod vzdát. Lékaři pražského IKEMu jednoznačně doporučují to druhé na základě varovných výsledků studie téměř stovky maratonců, účastníků loňského Volkswage …

PORADNA: Jak změnit běžecký trénink, aby laktát tělu pomáhal
Chcete se v běhu zlepšovat? Nechápete, že vám v závodě utíkají i ti, kteří toho během roku tolik nenatrénují jako vy? Je třeba se zamyslet nad skladbou tréninku a pochopit, jak může být užitečný laktát, který jsme dosud považovali za temnou stránku běhání. A také porozumět tomu, jak energie pro svaly vzniká, zejména v různých intenzitách běhu. Protože běhat …

Proč nás bolí klouby? A proč se s věkem potíže stupňují?
Běh bez bolesti. Každý by si rád dopřál tuto radost až do konce života. Víme ale, že stav chrupavek, svalů a vazů se s přibývajícím věkem a intenzitou sportování začne zhoršovat. Za vše může kolagen, látka, o kterou bychom měli pečovat stejně jako o svůj běžecký deníček! Zvládne toho totiž daleko víc než jen bezbolestný pohyb! …

Chemický výbuch! Co se děje v těle při a po maratonu a jak regenerovat
Jak se ideálně připravit a vyladit tělo na maraton? A co dělat, aby tělo po doběhu co nejrychleji a co nejlépe zregenerovalo? Otázky do soutěže o Zlatého bludišťáka! Asi jen kvantový počítač jednou dokáže jednomu každému z nás vytunit recept značky ideál, protože to, co vše se v našich organismech odehrává, je složité si jen vůbec představit. …

Tejpy a tejpování. Módní výstřelek, nebo cenná zdravotní pomůcka?
Možná jste na závodech viděli borce, který byl oblepen barevnými páskami po těle, tzv. tejpy. Mezi přední firmy zabývající se vývojem a výrobou těchto pásek patří společnost Kine-MAX. K čemu tejpy slouží a proč je mít na sobě? Patří jen na tělo výkonnostního sportovce? Jsou jen pro ty, kteří potřebují potlačit bolest a běhají za kaž …

Kdy běh posílí oslabenou imunitu a kdy na něj rozhodně zapomenout?
Běhat, nebo neběhat, když se necítíme úplně skvěle a trápí nás nachlazení? Co je pravdy na tom, že běh posílí naši imunitu? Jak to přesně funguje? A kdy je lepší se běhu raději vyhnout, abychom si zdravotní stav ještě víc nezhoršili?

VYBRÁNO Z ARCHIVU: Chodidla a běžecké boty si nerozumějí, tvrdí studie
Následující článek patří mezi nejčtenější v naší historii. Byl vydán v roce 2010, tedy rok předtím, než vyšla slavná kniha Born to Run, která odstartovala boom ultratrailů, ale hlavně zvedla zájem laické veřejnosti o do té doby neznámé koncepty bot, pro něž se vžil pojem minimalismus. Dnes se píše rok 2023 a standardem je spíše pravý opak – s nadsázkou mluví …

Vyhrál stomílovku s vykloubeným ramenem. Jak zvládat bolest při běhu?
V létě roku 2017 vyhrál Kilian Jornet počtvrté v řadě Hardrock 100, těžký stomílový závod s více než desetikilometrovým převýšením. Jeho vítězství tehdy zase tak nepřekvapilo, zajímavější byly okolnosti: Na čtrnácté míli si vykloubil při pádu rameno. Dokázal si ho sice „nahodit“ zpátky, ale po zbytek trasy se potýkal s velkou bolestí, a dokonce si musel nech …

PORADNA: Mýty kolem hubnutí běháním. Důležitá je intenzita a strava
Každý ví, že běhat je pohodlnější a rychlejší, když vás netrápí přebytečná kila. Nadváha není jen problémem nesportující populace, řeší ji i výkonnostní sportovci, protože vědí, že vyladění hmotnosti je základem následného úspěchu. Pomalý dlouhý běh je cestou ke shození kil, ovšem ne vždy však platí beze zbytku. Co je podmínkou a kdy to rozhodně neplatí? …

Born to run podruhé: "Výrobci bot nám opět diktují, proto jsme zpět"
Jedni ji milují, druzí zatracují. Ale všichni svorně o ní mluví. Co víc si přát, pokud chcete, aby se vaší knihy prodalo co nejvíc. Američan Christopher McDougall v roce 2009 vydal příběh o běhání a prolomil ledy – ano, i běžecké knihy se dají napsat tak, že si je čtou i lidé, jimž běh absolutně nic neříká. Born to Run (Zrozeni k běhu) nyní přichází s druhým …

ROZHOVOR: Většina sportovců trénuje pod své optimum, nejde jen o objemy
Je hobby sportovec zbytečně opatrný a nevyužívá naplno svůj fyzický potenciál? Máme trénovat na pocit, nebo dát spíše na tvrdá data? A proč není dobré při sestavování tréninku ignorovat zátěž z běžného života? O tom všem v rozhovoru s Radimem Šlachtou, majitelem mySASY, aplikace pro analýzu organismu a řízení tréninku. …

Vysoké VO2max. Předpoklad úspěchu, ale ne jediný!
Přišlo to s nástupem chytrých hodinek a sporttesterů. Tajemná zkratka VO2max. Ukazatel, který se snažíme tréninkem posunout co nejvýše. Lačně přitom hledíme na jeho gigantické hodnoty u elitních běžkařů a přemýšlíme, jak by asi oni zaběhli maraton s VO2max přes 90. A netušíme, že adept na první závodní maraton pod dvě hodiny možná právě nyní maří svůj geneti …

PORADNA: Klidová tepová frekvence? Stále užitečný pomocník v tréninku!
Sice už nepatří mezi ty nejsledovanější veličiny, které sporttestery umí změřit, ale stále má význam ji sledovat a rozumět jí. Řeč je o klidové tepové frekvenci. O čem vypovídá a co všechno ji může ovlivnit? Kupříkladu jen stav psychiky – rozrušení nebo naopak zklidnění – zahýbe s tepovkou až o desítky tepů za minutu!