Bývalý trenér našich nejlepších desetibojařů Z.Váňa kdysi prohlásil, že když nevěděl, jak dál s tréninkem svých svěřenců v momentě, kdy se jejich výkonnost v tréninku zastavila, dal jim volno. Dělá to tak řada trenérů, že když rozpoznají hranici maximálního, ale ještě únosného zatížení a včas ho diagnostikují, naordinují úplné volno nebo r …
Běžecká příprava
Cviky pro zvýšení kloubní pohyblivosti
V minulém článku o pružnosti jsem spekuloval o tom, zda potřebuje běžec pružnost a k čemu je dobrá. Vzpomínal jsem jako příklad vynikajícího běžce Tergata a jeho způsob rozcvičování. Dnes bych chtěl ještě doplnit minulý článek o pár jednoduchých cviků, které doporučuji pro zvětšení rozsahu kloubní pohyblivosti.
…INTUITIVNÍ TRÉNINK: Základní pojmy
Je problematické na pár stránkách vysvětlit, jak tréninkový proces vypadá. Skládá se z mnoha důležitých vstupů, které pak ovlivňují rozhodujícím způsobem celý výsledek. Myslím si ale, že nejdůležitější je vzít celou věc do svých rukou a začít s jakýmkoliv základem a na tento vršit poznatky druhých a své zkušenosti. K …
INTUITIVNÍ TRÉNINK: Návod ke kuchařce
Intuitivní trénink, jehož základní myšlenky jsem představil v prvním ze svých článků, je ovlivněn stavem duše. Nebo spíše životní filozofií člověka. Chci říct, že nejlépe bude fungovat na běžce, který věří, že naše skutky a myšlení výrazně, ne-li úplně, ovlivňuje naše žití a by …
Potřebuje běžec pružnost?
Je to už pár let, kdy jsem se nečekaně v pražské Hvězdě setkal druhý den ráno po závodu Mattoni Grand Prix s Paulem Tergatem. Byl tam se svou slečnou a kamarádem. Právě se rozcvičoval, a tak jsem pár desítek metrů od něho sledoval jeho počínání.
Buldok v cíli. Nebo na začátku?
Můj první maraton mě bolel, hodně bolel, ale jsem šťastný. Vyčerpaný, ale šťastný. Sázku jsem vyhrál. Svou pouť pro centrum Paraple jsem dotáhl až do cíle. To byl prvotní impuls pro rozhodnutí jít maraton. Nyní ale vím, že mi maraton dal mnohem více: novou motivaci a několik opravdových kamarádů.
…Maraton jsem zvládl a co dál?
Maraton sice měří jen 42,195 km, ale lze při něm zažít odhodlání, nadšení, únavu, vyčerpání, zoufalství, bolest, euforii i spokojenost. Pokud jste ho běželi poprvé, už víte, že to dokážete. A téměř jisté je jedno: budete chtít běžet znovu. Zde je pár „pomaratonských“ rad, aby ty další pokusy byly ještě úspěšnější.
…PRAŽSKÝ MARATON: Čtyřicátníci ovládli domácí mistrovství
Róbert Štefko (40) a Ivana Martincová (45) s přehledem vyhráli domácí mistrovství v maratonu, které bylo součástí Prague International Marathon. V pohodě a pro radost běhající trenér AK Kroměříž si nejlépe rozvrhl tempo a nechal za sebou Petra Havelku i ultramaratonce Dana Orálka. Martincová, pro níž to byl letos již třetí závod na 42 km, …
Rady za pět minut dvanáct
Zítra v devět hodin budete stát na startu maratonu a v tu chvíli už bude pozdě něco dohánět. Proto jsem pro vás sestavil pár rad, které by vám ještě v posledních hodinách měly pomoci se vyrovnat se stoupající nervozitou a hlavně neudělat ještě v posledních hodinách nějakou fatální chybu.
PRAŽSKÝ MARATON: Hurá na něj!
Buldok a jeho tým je připraven poprat se s 42 kilometry Pražského maratonu pro dobrou věc. Věříme a budeme rádi, když nás v neděli 11. května 2008 přijdete povzbudit a podpořit v co největším počtu. Budeme to všichni potřebovat. A předem děkujeme.
RADY ZAČÁTEČNÍKŮM: Jak běžet první maraton
Odtrénovat na maraton je jedna věc, ale uběhnout ho tak, aby byl pro mě zážitkem, na který budu rád vzpomínat, případně aby mě podnítil k účasti na dalším, je věc druhá. Na co byste si tedy měli dát při vlastním běhu největší pozor?
Pražský maraton: Osm přikázání aneb co dělat před maratonem
Přípravné období na Pražský maraton se chýlí do své finální fáze. Většina z těch, co si příští neděli stoupnou na start, má naběháno spoustu kilometrů. Součástí přípravy ale nejsou pouze naběhané objemy. Pojďme se podívat na to, jak a co týden před maratonem.
PRAŽSKÝ MARATON: Překážka nejtěžší
V minulém týdnu jsem se každý den po práci vrátil do běžecké přípravy na maraton. Do středy šlo vše podle plánu. Po práci hodinka a půl běhu v Modřanské rokli, strečink a v úterý navíc bazén a sauna. Prostě pohoda. Smůla ale přišla ve čtvrtek…
Dýchání nosem a jeho nácvik
Dýchání nosem v tréninku a jeho účinnost zkouší řada výkonnostních běžců. Jako příklad uvádím program týdenního tréninkového experimentu Jakimova, který sledoval možnosti dýchání nosem u běžců poměrně vysoké výkonnosti a porovnával jejich výsledky s běžci, kteří absolvovali stejný program, ale dýchali ústy.
</s …PRAŽSKÝ MARATON: Proč chci dát maraton
„Nemožné je jen silné slovo, které kolem sebe rozhazují malí lidé, kteří si myslí, že je snadnější žít ve světě, kde budou jen dostávat, místo toho, aby objevovali sílu, která to dokáže změnit. Nemožné není fakt. Je to postoj. Nemožné není tvrzení. Je to výzva. Nemožné je nevyužitá síla. Nemožné je dočasný stav. Nemožné neexistuje. I vy …
PRAŽSKÝ MARATON: Souboj s virózou
Buldočí příprava na premiérový maraton má v těchto dnech vrcholit. Oslabená imunita, nachlazení a vynucené zkrácení tréninkových dávek přišlo v nejméně vhodný okamžik. Snad i proto je Buldokův příspěvek nečekaně krátký a je z něj cítit nádech frustrace, že TO nejde podle plánu.
Tepová frekvence - základ správného tréninku
O významu sledování intenzity tréninkového zatížení pomocí měření tepové frekvence vás jistě nemusím poučovat. Trénink v konkrétních tepových zónách je základem kvalitní a smysluplné přípravy. V tomto článku vám chci nabídnout vlastní zkušenosti s měřením tepové frekvence.
…Třicet a jeden důvod, proč běžet maraton
Důvody, proč začít běhat a proč vydržet běhat se propírají všude a pořád a znáte je skoro nazpaměť. Já vám sdělím několik důvodů, proč ale běžet celý maraton a vězte, není jich málo. Nebudou řazeny podle důležitosti či abecedy, ale podle toho, jak mi přicházely na mysl.
PRAŽSKÝ MARATON: Ne vždy se jede podle plánu
Půlmaraton je za námi a já se vrhám na další týden přípravy na Pražský maraton 2008. Teď už vím, že nejdůležitější je ladění formy, poslouchat trenéra a běhat jen tak v klídku. Tak, abych trénink „nepřepálil“ a nemasakroval tělo, jako jsem to dělal v prvních týdnech přípravy, především v tom druhém…
…Dýchání při běhu a dýchací systém
Běžci přišli na to, že když zrytmizují dýchání a počet kroků, že dost dobře rozpoznají, v jakém energetické režimu se pohybují. Např. když stačíme v nádechu udělat 4 kroky a ve výdechu také 4 kroky, pohybujeme se v aerobním režimu. Když mírně zrychlíme a stačíme udýchat v nádechu 3 kroky a ve výdechu opět 3 kroky, pohybujeme se již ve smíš …