Tímto dílem se milí čtenáři dostáváme ke konci ve výčtu krevních skupin. Naše putování je zakončeno povídáním o krevní skupině B a AB. Pro každou krevní skupinu platí určitá specifika. I pro tyto dvě skupiny si povíme, co je doporučováno či naopak není.
Výživa

KUCHAŘKA: Krevní skupina A
Lidí s krevní skupinou A je o poznání méně než těch s nulou. Této krevní skupině se také často říká „krevní skupina vegetariánů“. I když to v praxi nemusí být tak úplně pravda. Ve vší obecnosti lze říci, že lidé s krevní skupinou A zpravidla hůře snášejí tmavé maso a mléko a některé mléčné výrobky.
…
KUCHAŘKA: Co uvařit, když jsme nuly?
Tohle je třetí část povídání o krevní skupině 0. Dnes to nebudou žádná moudra. Pouze recepty na chutná jídla, která ráda vařím. Jsou to dva výlety do kuchyní jiných národů. Jsou rovněž důkazem o tom, že v každé kuchyni se najdou jídla, která jsou pro vás – lidi s nulou – vhodná. A není jich málo.
…

KUCHAŘKA: Potraviny pro krevní skupinu 0
Dnešní článek je rozdělen do tří oddílů. První je nazván „Velmi vhodné potraviny“. Jsou to druhy, které působní blahodárně a ozdravně na váš organismus. Druhý oddíl jsou „Neutrální potraviny“. Třetí oddíl jsou „Nevhodné potraviny“. Jsou to druhy, které znamenají pro vaše tělo nadměrnou zátěž a to se s nimi jen těžce v …

KUCHAŘKA: Krevní skupina 0
Pokud jste šťastnou „nulou“, vězte, že jste po předcích zdědili odolný trávicí systém, masožravost, nadměrně aktivní imunitní systém, špatnou snášenlivost na změny prostředí a novou skladbu stravy, tu nejlepší schopnost vyrovnávat se se stresem vyvolaným fyzickou aktivitou, potřebu stimulace metabolismu pro udržení št …

KUCHAŘKA: Znáte svoji krevní skupinu?
Krevní skupina je jedním z medicínsky definovatelných znaků, které nás velmi přesně identifikují. Stejně jako rasa nebo náš geografický původ je krevní skupina charakteristikou, kterou bychom měli zohledňovat jako vodítko pro způsob stravování a životního stylu. Jak spolu náš jídelníček a krev souvisejí?
</span …
KUCHAŘKA: Brambory tentokrát sladké
V naší kuchyni najdeme nepřeberné množství bramborových jídel. A málokdy uvažujeme nad tím jak prospěšná je to potravina. V tradičním kalendáři právě teď přichází období, kdy brambory, luštěniny a obiloviny byly na stole našich předků prakticky denně.

I brambory jsou dobrá zelenina!
Dnes se nám zdá, že brambory byly v našem jídelníčku odjakživa. Ale není to tak. Pocházejí z And, kde je předkové Inků pěstovali před více než 6 000 lety a pro Evropu byly objeveny až v polovině 16. století. Ze Španělska se rozšířily po celé Evropě.

Červená řepa: popelka, která prodlouží život
Červená řepa byla známa již ve starověku. Pochází ze středomoří a v současné době se nejvíce pěstuje ve východní Evropě a USA. Existuje řada kulturních odrůd, které se liší barevným odstínem i tvarem.

Zelenina: čerstvá, zdravá a krásná
Přehoupl se nový rok a začínáme přemýšlet o jarní sezóně. Počasí je navýsost „běhupřející“, a tak si myslím, že i náš jídelníček by měl být takový, aby podporoval naše sportovní snažení. Zima je období, kdy čerstvých surovin máme omezeně. Ale přece jen se nějaké najdou a jsou velmi, velmi dobré a zdravé. A také krásné …

Česnek: strážce našeho zdraví
Česnek je jednou z nejcennějších potravin na zemi. Bez česneku by možná nestály pyramidy, protože otroci na stavbách by pomřeli na infekce. Byl oblíbenou potravinou rovněž ve starém Řecku. Kromě výrazné silice obsahuje vysoké množství vitamínu A, B1, B2, C a E a celou řadu účinných látek, které z něho dělají skutečný …

Doplňky stravy: Glutamin
Glutamin je nejen významnou aminokyselinou pro metabolismus svalů, ale také pro metabolismus imunitních buněk a buněk střevní sliznice, kde jeho přítomnost je nezbytná pro rychlou obnovu střevní sliznice i pro rychlé množení imunitních buněk v odpovědi na imunitní podnět.

Čočka – popelka naší kuchyně
Na začátku roku si zpravidla dáváme řadu předsevzetí. K častým a ne právě lehce dodržitelným patří i závazek zdravého stravování. Ale co tedy jíst? Právě teď, uprostřed zimy, kdy se nám nedostává čerstvých potravin z kvalitních tuzemských zdrojů? Je to jen zdání. Stačí se jen zamyslet nad tím, co všechno se uchovalo z …

Ryby – zdravá koruna vánoční večeře
Štědrovečerní večeře je v našich krajích nejslavnostnější večeří v roce. A pro hodně lidí znamená její příprava celodenní stres, který někdy nemusí být korunován dokonalým úspěchem. V dnešním článku se tedy nedočtete žádný nový recept. Ale pár mých zkušeností, jak to udělat, aby ta vaše večeře byla báječná a ničím nez …

Doplňky stravy: HMB (hydroxymetylbutyrát)
HMB, nebo také hydroxymetylbutyrát, je zcela nezbytný pro syntézu cholesterolu, klíčové látky pro výstavbu buněčných membrán, ale také steroidních hormonů. To je také důvodem pro jeho užívání ve sportu – zabraňuje odbourávání proteinů při fyzické námaze.
KUCHAŘKA: Netravte "se" v kuchyni
Počasí posledních dnů asi nepatří k těm nejlepším. Hodně z vás si teď možná klade otázku, zda se přece jen trochu nepřekonat a alespoň se pokusit upéct nějaké to cukroví. Proč se chcete trápit? Znám mnoho lepších způsobů, jak se unavit. Nepečte.
KUCHAŘKA: Medové vánoce
Prosinec je pro mnohé z nás nejhorším měsícem roku. Ráno je dlouho tma a odpoledne se setmí dříve, než odejdeme z práce. Je lepší jít běhat, nebo raději zvolit saunu? Nebo je lepší nasadit „zimní spánek“? Z médií na nás útočí reklamy a na ulicích davy lidí v předvánočním nákupním amoku. Ale proč se honit?
</sp …KUCHAŘKA: Vánoční dárky tak trochu jinak
Běžecký víkend v Teplicích byl pro všechny účastníky fajnovou tečkou za pracovním týdnem. I přes nepříznivou předpověď nám počasí ukázalo, že podzim může být krásný a v sobotu i v neděli jsme si zaběhali. Nechyběl ani tradiční schodový závod o lázeňské oplatky a díky Petrovi jsme si užili i dobrodiní lázeňské péče. …
Den díkůvzdání - běh nebo raději koláč?
V Americe se krom tradice spojené zejména s obžerstvím a exhibičním utkáním v nejpopulárnějším americkém sportu – americkém fotbalu – ustálila i tradice „thanksgiving běhů“. Ta nejstarší letos dosáhne již 98. výročí.
KUCHAŘKA: Čokoláda – zhmotnělá energie
Pravlastí kakaa jsou tropické pralesy v povodí Amazonky a Orinoka. První zmínky o využití divokých plodů kakaovníku pocházejí z doby cca 1500 let před Kristem. Kakao sloužilo už tenkrát jako léčivý a povzbuzující nápoj.